11. Balkan Tarihi Kongresi Samsun’da Düzenlenecek

İlki 2007 yılında düzenlenen Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi’nin 11.’si, Türk Tarih Kurumunun desteğiyle 2-3 Aralık 2017 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştiriliyor.

Balkanlardaki Osmanlı egemenliğinin, Balkan Savaşlarının, Mübadelenin, Osmanlıdan kalan kültürel mirasın konuşulacağı Kongreye, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı katılıyor.

Prof. Dr. Bayram Kodaman’ın açılış konferansı ile başlayacak olan etkinlik, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Makedonya Türk Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfü Mestan, Yunanistan DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet’in katılacağı özel oturumla devam edecek. 2 gün boyunca Şehir ve Politika, Savaş ve Barış, Politika ve Toplum, Din ve Hukuk, Türkiye ve Yunanistan, Arkeoloji ve Toplum, Lozan ve Mübadele, Dil ve Kültür, Sanat ve Kültür başlıkları altında düzenlenecek olan oturumlarda sunulan bildirilerle, bölgeye yönelik sosyo-kültürel verilerin bir araya getirileceği bir bilgi bankasının oluşturulması hedefleniyor.

Yayımlanma Tarihi: 19 Aralık 2020