Anadolu Kadınları Teşkilatı (Bâcıyân-ı Rûm) Konuşulacak

Türk Tarih Kurumu, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bâcıyân-ı Rûm” u  21-23 Şubat 2018 tarihlerinde Bilecik’te düzenleyeceği etkinliklerle anıyor.

Anma etkinlikleri 21 Şubat günü başlayacak olan sempozyumla açılacak. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan sempozyumda, Bâcıyân teşkilatının organizasyonundan vakıf kuran kadınlara,  Milli Mücadele’de kadınların rolünden,  cumhuriyetin ilk yıllarında kadınların faaliyetlerine kadar Türk kadınının toplumsal serüvenine ışık tutacak çok sayıda bildiri bulunuyor.  Bâcıyân teşkilatının Türk tarihindeki yeri ve Anadolu kültürüne etkisi de sempozyumda ele alınacak konular arasında yer alıyor.

İki gün sürecek olan sempozyumda Türk kadınının geçmişten bugüne toplumsal rolüne dair bir değerlendirme yapılması hedefleniyor. Bu doğrultuda sempozyumda astrofizikten ticarete,  sanattan sosyal sorumluluk projelerine kadar alanlarında başarılarıyla öne çıkmış olan kadınların deneyim ve tavsiyelerini dinleyicilerle paylaşacağı oturumlar da düzenlenecek.

Anma etkinlikleri kapsamında, Türk Tarih Kurumu ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Bâcıyân-ı Rûm’a dair belgelerden oluşan iki ayrı serginin de açılışı gerçekleşecek.  Etkinlik boyunca Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen kadınlar da ürünlerini sergileyecek.

Yayımlanma Tarihi: 19 Aralık 2020