Selçuklu Tarihçiliğinin Önde Gelen İsimlerinden Prof. Dr. Salim KOCA Vefat Etti

Türk kültür tarihi ve Selçuklu tarihi ve medeniyeti alanlarında kıymetli eserler veren Prof. Dr. Salim Koca 6 Ocak Pazartesi günü vefat etti.

Telif eserleri ve yetiştirdiği öğrencilerle alanında büyük bir boşluğu dolduran Prof. Dr. Koca için 7 Ocak Salı günü,  uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yaptığı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tören düzenlendi. Cenazesi 8 Ocak Çarşamba günü, Konya Beyşehir ilçesi Yeşildağ Mahallesi Salur Camiinden öğle namazına müteakip defnedilecek olan kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dileriz.

Prof. Dr. Salim KOCA

1952 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Salur köyünde dünyaya gelen Prof. Dr. Salim Koca, lisansını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Genel Türk Tarihi Kürsüsünde 1975 yılında tamamladı. Aynı üniversiteden 1984 yılında yüksek lisans; 1989 yılında ise doktora diploması alan Prof. Dr. Koca, orta dereceli okullarda tarih öğretmeni olarak çalıştıktan sonra 1989 yılında Yardımcı Doçent unvanıyla girdiği Gazi Üniversitesinde 1990 yılında Doçent, 1996 yılında Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesinin Eğitim Fakültesi ile Giresun Fen-Edebiyat Fakültesinin dekanlığını da yürüten Prof. Dr. Koca, 2001 yılında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne Öğretim Üyesi olarak geri döndükten sonra emekli olmuştu.
Türkler Ansiklopedisi’nin yayımlanmasına öncülük eden ve ansiklopedide yer alan birçok maddenin müellifi olan Prof. Dr. Koca, Selçuklu devri Türk tarihi ve genel Türk tarihine dair Kurumumuz tarafından yayımlanan Sultan I. İzzeddîn Keykâvus (1211-1220) başlıklı eserinin de aralarında bulunduğu çok sayıda değerli çalışmayı kaleme almıştı.

Yayımlanma Tarihi: 19 Aralık 2020