Yüksekova, Hakkâri ve Van’da Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri Düzenlendi

Büyük Türk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü UNESCO tarafından 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Öneri Listesi’ne alındı.  29 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de 2021’in Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kutlanacağı ilan edildi. Bu çerçevede, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından 2021 yılının Ağustos ayından bu yana muhtelif şehirlerde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinlikler kapsamında; 15 Ekim 2021’de Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, 16 Ekim 2021’de Hakkâri’de ve 17 Ekim 2021’de Van’da TTK Bilim Kurulu üyeleri ile kentteki üst düzey yetkililer, akademi ve sivil toplum kuruluşları mensupları ve tarih öğretmenleri bir araya geldi. Bu vesileyle tarih öğretmenlerinin TTK’den beklentileri konuşuldu.

Bu buluşmanın ardından Yüksekova ve Hakkâri’de, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü ve Büyükelçi Prof. Dr. Mahmut Erol KILIÇ “Yunus Emre Bugün Bize Ne Söyler?” başlıklı bir konuşma yaptı.

Van’da ise, Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim ŞAHİN “Yunus Emre’nin Hayatı ve Tasavvufi Felsefesi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından Mehmet KEMİKSİZ tarafından Yunus Emre ilahileri seslendirildi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN etkinliklerin açış konuşmalarında, Yunus Emre’nin dizelerinde paylaşımın öneminin görüldüğünü belirtti ve Yunus Emre’nin manevi dünyamızı zenginleştirdiğini söyledi.

Etkinlik çerçevesinde TTK heyeti, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ’i makamında ziyaret etti.

 

Yayımlanma Tarihi: 20 Ekim 2021