“Karadeniz’de Milli Mücadele” Konferansları Yeni Duraklarında

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, geçtiğimiz yıl başlattığı “Karadeniz’de Milli Mücadele” konferansları serisine bu yıl yeni güzergâhlar ekleyerek devam ediyor.

Türk Tarih Kurumunun geçen yıl Samsun, Trabzon ve Rize’de düzenlediği konferanslarda öğrencilerle bir araya gelen akademisyenler, Mondros’tan itibaren Karadeniz’de başlayan işgal ve isyanları, asılsız Pontus iddialarını ve Karadeniz’de Milli Mücadele’nin örgütlenişini ele almıştı. Milli Mücadele’nin 100. yıl dönümünde Karadeniz’de Milli Mücadele’nin konuşulacağı konferanslara Artvin ve Rize ev sahipliği yapacak.

Türk Tarih Kurumu tarafından 29 Nisan’da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde, 30 Nisan’da Artvin Çoruh Üniversitesinde düzenlenecek olan konferanslarda Prof. Dr. Güray Kırpık “Karadeniz’de Milli Mücadele”, Prof. Dr. Hikmet Öksüz “Müdafaa-i Hukuk Hareketinin Karadeniz’de Yükselen Sesi” , Doç. Dr. Zehra Arslan “Rus İşgalinden Milli Mücadele’ye Rize” ve Dr. Öğr. Üyesi Sinan Başaran “Milli Mücadele Dönemi’nde Rize”, Prof. Dr. Nuri Yavuz “Azınlıkların İhaneti ve Milli Varlığa Düşman Cemiyetler”, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut “Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı” ve Doç. Dr. Ahmet Atalay “93 Harbinden İstiklal Harbi’ne Artvinli Şehitler ve Yörede Bulunan Şehitlikler” başlıklı konferanslarını sunacak. Konferanslara “Patrikhane ve Ekümeniklik Propagandaları” ve “Karadeniz’de Milli Mücadele” tanıtım filmlerinin gösterileceği tanıtım tırı da eşlik edecek. Kurum, ayrıca 25 Nisan’da Ordu’da, 26 Nisan’da Giresun’da, 29 Nisan’da Rize’de, 30 Nisan’da Artvin’de ve 2-3 Mayıs tarihlerinde ise Samsun’da kampüslerde açacağı sergiliklerde yayınlarını okurlarla buluşturacak.