Malazgirt Zaferi Bütün Yönleriyle Ele Alınacak…

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Muş Alparslan Üniversitesi iş birliğiyle Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sultan Alparslan Uluslararası Sempozyumu düzenleniyor.

Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde, Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüşüme yol açan zaferin bütün yönleriyle ele alınacağı etkinlikte, savaşa giden süreç, savaşın cereyanı ve savaş sonrası Anadolu’da yaşanan dönüşüme dair değerlendirmeler yapılacak. Anadolu’da yeni bir dönemin başlangıcı olan zaferin Rus, Fransız, Ermeni tarih yazımında ve İslam kaynaklarında anlatımı da sempozyumda ele alınacak konular arasında bulunuyor. Zaferin komutanı Sultan Alparslan’ın tahta cülûs edişinin yıl dönümü günlerinde düzenlenen etkinlikte, Sultan Alparslan’ın hayatına, hükümdar özelliklerine ve faaliyetlerine dair sunumlar gerçekleştirilecek.

Alanda gerçekleştirdiği çalışmalarıyla öne çıkan çok sayıda bilim insanın katılacağı etkinlik, akademisyenlerin, öğrencilerin ve ilgililerin katılımına açık olarak düzenleniyor.

Program ve Özet Kitapçığı için tıklayınız