Hünkâr Hacı Bektaş Veli Sempozyumu ve Anma Etkinliği Düzenlendi

Hünkâr Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. yıl dönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ve Ankara Hacıbayram Veli Üniversitesi (AHBU) iş birliğiyle düzenlenen sempozyumda anıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde düzenlenen sempozyumun açış konuşmaları, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin tarafından yapıldı.

“Hacı Bektaş Veli, 750 yıl öncesinden günümüze ışık tutuyor”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Geçen hafta başlayan yangınlar münasebetiyle Marmaris’te idik. Millet olarak içimiz yanıyor. O ana kadar “can yanar” denince kendi canımı düşünürdüm ama şimdi başkalarının canı yandığında da canım yanıyor. Her bir ağaç bir can. Nasıl yandı içimiz. Hacı Bektaşi Veli’nin sözünü anımsadım: “Dostumuz ile yaralanıp kanarız”. Dostumuz sadece insanlar değil bu ekosistem içinde ne varsa dostumuz ve dostlarımızın acısı içimizde. Her nefeste aşk ile Allah’ı anarız. Birlik olmak lazım. Eren olabilmek için hem insanlar arasında hem de kâinatın arasında birlik olmak lazım. Hacı Bektaş Veli’yi Hak’ka yürüyüşünün 750. yılında rahmetle anıyoruz” dedi. Hacı Bektaş Veli’nin dört kapı kırk makam felsefesini de anlatan Demircan, “Hünkâr, içinden geçtiğimiz döneme de 750 yıl öncesinden ışık veriyor. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” diye konuştu.

“Hacı Bektaş Veli’nin mirasına sahip çıkmak asli görevimizdir”

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise, “Hacı Bektaş Veli’nin öğretisi bir olmayı, insanı sevmeyi, insan sevgisini, adalet ve hoşgörüyü temsil ediyor. Türk kültürü kendi kültürel değerlerinin aktarılmasına önemli değerler atfetmiş pek çok kişilik yetiştirdi. Hacı Bektaş Veli saygı ile anılan bir önder konumundadır. Mirasına, kültürüne, felsefesine sahip çıkmak ve aktarmak asli görevlerimizdendir. Barış ve kardeşliğe davet eden Hacı Bektaş Veli’nin bu topraklarda yeşermiş olması ve hâlâ yaşaması bizler için gurur vesilesidir” dedi.

“Hünkâr, insanlığı kardeşliğe davet etmiştir”

Sempozyumun açış konuşmasında söz alan Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran da “Hacı Bektaş Veli savaş yerine barışı, düşmanlık yerine dostluğu, nefret yerine sevgiyi merkeze koydu. Yaşadığı yeri sevgi ile aydınlattı. ‘İncinsen de incitme’ diyerek insanı kendi kalbine yönlendirmiştir. İnsanlığı kardeşliğe davet etmiştir” dedi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin ise açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Tasavvuf geleneğinde büyüklerin ismi anıldığında orada bereket olur. Hacı Bektaş Veli’nin 750. ölüm yılı çok önemlidir. Nefesi, ocağı Anadolu irfanına katkı sağlıyor. Atatürk’ün bize gösterdiği istikamet başta olmak üzere şu günlerde özellikle millî birliğimizi diri tutmak ve bunu yeni nesillere aktarabilmek için çalışıyoruz. Hünkâr Hacı Bektaş Veli yaşadığı dönem itibarıyla Anadolu’da karışıklıklar olmasına rağmen barışı ve kardeşliği tesis etmiş; sadece Anadolu’ya değil Rumeli’ye geçmiştir. Onun düşünceleri bu coğrafyadan dünyaya yayılmıştır. Tekrar kazanı kaynatalım Bektaşi ve Alevi önderleri buluşturalım diye bir amacımız var. Bu sempozyumda bir araya geleceğiz. 8 ülkeden misafirlerimizle 4 oturumda İstanbul ve Anadolu Bektaşiliğiyle ilgili detayları anlatıp bu ruhu diri tutacağız.”

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü nedeniyle ‘İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü’ temasıyla hazırlanan tanıtım filminin izlendiği törenin sonunda Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, düzenleme komitesi üyelerine ve katılımcılara teşekkür belgesi sundu.

Anadolu Bektaşi Erenleri, Rumeli Bektaşi Erenleri, İstanbul Bektaşi Erenleri ve Rumeli Bektaşi Erenleri başlıklı 4 oturumun düzenlendiği sempozyum, değerlendirme konuşmalarının ardından sona erdi.

 

 

Yayımlanma Tarihi: 9 Ağustos 2021