Millî Mücadele’de Edirne Konferansı ve Türk Tarih Kurumu Arşivinden Fotoğraflarla Edirne Sergisi

 

Türk Tarih Kurumu, 25 Kasım 2023 tarihinde Edirne’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından kurtuluş sürecinin ele alınacağı bir konferans ve sergi düzenleyecektir.

Türk Tarih Kurumu konferans salonunda Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Çetin tarafından verilecek olan “Millî Mücadele’de Edirne” konferansının ardından “Türk Tarih Kurumu Arşivinden Fotoğraflarla Edirne Sergisi” nin açılışı da gerçekleştirilecektir.

Edirne’deki mimari eserlerin restorasyon öncesi hâllerini göstermesi bakımından önem taşıyan sergide, 1800’lerin sonundan cumhuriyetin ilk yıllarına Edirne’nin önemli yapıları ve genel görünümünü yansıtan 30 fotoğrafa yer veriliyor.

Üç Şerefli Cami, Selimiye Camii, İkinci Bayazıt Camii, Mihal Köprüsü ve Camii, Tunca Köprüsü, Meriç Köprüsü, Yahya Bey Camii, Eski Cami, Rüstempaşa Hanı, Edirne Sarayı, Maarif Su Terazisi, Edirne Saat Kulesi gibi yapıların yanı sıra kentin genel görünümlerini de içeren 30 fotoğraftan oluşan sergi 1 Aralık 2023’e kadar Kurumun fuayesinde ziyaret edilebilecek.

 

 

 

Yayımlanma Tarihi: 24 Kasım 2023