Türk Tarih Kurumu Arşivinden Atatürk Sergisi

Türk Tarih Kurumu, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yıldönümü münasebetiyle Kurum kütüphanesi ve arşivinde bulunan Atatürk fotoğraf ve  belgelerinden oluşan bir sergi düzenliyor.

10-20 Kasım 2017 tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu binasının fuayesinde ziyarete açılacak olan Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk isimli sergi, Atatürk’ün çocukluk ve öğrencilik yıllarından, Millî Mücadele yıllarına, Cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştirdiği yurt gezilerinden katıldığı diplomatik görüşmelere ve vefatına kadar Atatürk’ e dair tarihsel belge niteliği taşıyan çok sayıda fotoğraf ve belgeyi içeriyor.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı Arşivinden seçilen görsellerin Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) ve Denetleme Başkanlığından ve Hakimiyet-i Milliye gazetesinden teyit edilmesiyle oluşturulan çalışma, Atatürk’ün kamuoyunca bilinen fotoğraflarının hikayelerini aydınlatması ve fotoğraflara dair bugüne gelen bazı yanlış bilgileri düzeltmesi bakımından da önem taşıyor.

Gelecek kuşaklara kalıcı bir eser bırakmak amacıyla albüm olarak da basılan çalışma, hem bir asker ve devlet adamı olarak Atatürk’e hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuş yıllarına dair kaynak olma özelliğini taşıyor.

Atatürk’ü Anma Haftası münasebetiyle oluşturulan serginin birer örneği Ankara Adliyesi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde de ziyarete açık olacak.

Yayımlanma Tarihi: 19 Aralık 2020